Kontakt, o nás - Retro, Vintage, Antique

Československý dizajn 20. storočia
Logo
Virtuálne múzeum
Prejsť na obsah
Kontakt - Vaše otázky a názory
Napíš svoju otázku - názor. Odpovieme.  
Ochrana osobných údajov je zaručená.
Údaje* sú povinné

Mgr. Miroslav Šrol
Bratislava
Niečo málo o mne (o nás)
Môj záujem o staré veci – výrobky, ktoré sú niečím zaujímavé (väčšinou dizajnom), trvá už veľmi dlho. Prakticky od detstva – pokiaľ si pamätám. Využil som každú možnosť preskúmať povaly starých budov, žiaľ nebolo ich až tak veľa.

Dá sa povedať, že som do istej miery milovníkom histórie. Všetky zaujímavé veci, ktoré som mal, prakticky od študentských čias, „ťahám“ so sebou cez všetky sťahovania z bytu do bytu. Samozrejme len tie menšie – prenosnejšie, a aj skladné v obmedzených priestoroch, ktoré mám k dispozícii. Mám, a rád si občas prelistujem, aj staršiu literatúru – encyklopédie, katalógy výrobcov a predajcov, príručky a časopisy.

Moja manželka má našťastie „určité“ pochopenie pre túto moju „úchylku“. Páči sa jej „starý“ štýl bývania, aj starožitnosti. So záujmom sme navštevovali hrady, zámky, múzeá, neobišli sme žiadnu predajňu starožitností, aby sme ju nenavštívili, bez ohľadu či sme chceli niečo kúpiť.  

Kým manželka je skôr obdivovateľkou, ja som aj zberateľom starých pekných vecí. Získavali sme ich z už spomínaných predajní starožitností, občas na burzách, ale najmä cez inzeráty (čo najlacnejšie), občas aj darom. Niečo zostalo aj ako dedičstvo.

Interiér  našich „obývacích“ miestností (obývačka, spálňa) je, dá sa povedať retro, bez nároku na čistotu štýlu (približne do prvej polovice minulého storočia – nábytok, tapety, závesy, záclony). Dopĺňa ho niekoľko skutočných starožitností – hodiny obrazy, drobné doplnky, a niekoľko vintage predmetov, predovšetkým takých, ktoré nám pripomínajú detstvo v domácnostiach našich rodičov.

Predmety z mojich „zbierok“ sa tu vzhľadom na obmedzený priestor objavujú väčšinou len jednotlivo alebo v menších skupinkách, len ak esteticky a dobovo zapadajú k ostatnému interiéru.

Skutočné „zberateľstvo“ u mňa prepuklo len nedávno, keď mi, ako „činorodému“ človeku, ubudli niektoré povinnosti. Aj keď som predpokladal len minimum aktivít v tomto smere, potvrdilo sa pravidlo, že sa to môže stať vášňou až posadnutosťou. Napriek tomu sa snažím zamerať len na pre mňa esteticky zaujímavé výrobky.

Návrat na obsah